Ručně malovaný porcelán
Historie zdobení porcelánu ruční malbou sahá hluboko do minulosti a je téměř stejně stará, jako samotná výroba porcelánu. „Tajemství“, které za použití ohně mění kaolín, živec a křemen v bílý, pevný a průhledný materiál. To je porcelán, jehož hodnotu zvyšuje a dává mu punc originality právě dekorace ruční malbou.
Jedná se o vysoce kvalitní řemeslné zpracování a zároveň vyjádření mimořádného talentu, tvořivosti a představivosti. Toto spojení profesionálních zásad, technických dovedností a umělecké originality má stále své nedotčené renesanční kouzlo.
Ruční malbou se dekorují jak porcelánové miniatury, tak velké vázy a amfory, tvořené často z několika dílů. Podle velikosti a tvaru výrobku, ale také podle přání zákazníka se volí různé motivy.
Nejen krajinomalba a zátiší, oblíbené jsou také květinové motivy, portréty, architektura.
Na malbu se používají speciální jemně mleté naglazurové keramické barvy, preparáty drahých kovů, emaily, tavidla, oleje a soli. Barvy se nanáší jemnými štětci, vyrobenými ze zvířecí srsti, v lazurových vrstvách v přesně daném pořadí. Po každé vrstvě projde výrobek procesem výpalu s pomalým chlazením. Počet výpalů se mění podle náročnosti motivu a doplňkové dekorace. Teplota výpalu postupně klesá. Celý proces výroby je velmi náročný a trvá několik týdnů.
V současné době se dekorací porcelánu ruční malbou pyšní několik renomovaných zahraničních porcelánových manufaktur. Z těch nejznámějších jmenujme Míšeňskou manufakturu, porcelánovou manufakturu Imperial z Petrohradu, Maďarskou manufakturu Herend, Richard Ginori z Itálie.
V Čechách se touto náročnou dekorací porcelánu zabývá výhradně manufaktura Rudolf Kämpf. Klade důraz na nejjemnější detail a ručně malovaný porcelán nebo design porcelánových souprav s moderními prvky. Značka se úspěšně prodává a působí radost generacím zákazníků.
Zanechat komentář