Historie karlovarský porcelán Rudolf Kämpf

Rudolf Kämpf historie

O Manufaktuře Rudolf Kämpf

Česká porcelánová manufaktura Rudolf Kämpf již více než 100 let vyrábí vysoce kvalitní tvrdý porcelán, který se od kostního porcelánu, v současné době produkovaného mnoha evropskými porcelánkami, značně liší parametry jako je pevnost, odolnost vůči teplotám a kyselinám, nepropustnost, průzračnost a zvonivý zvuk. Dalším specifikem továrny Rudolf Kämpf je zachování ruční práce. Zatímco většina výrobců dnes spoléhá na automatizovaný proces, manufaktura na výrobu porcelánu Rudolf Kämpf si zakládá na ruční práci a nabízí tak vysoce kvalitní výrobky. Rudolf Kämpf je jedinou továrnou v České republice, kde se porcelán vyrábí ručně. S tím souvisí i exkluzivita vyráběné produkce. Porcelánová manufaktura Rudolf Kämpf zpravidla vyrábí limitované série nebo unikátní exempláře. Zajisté budete souhlasit, že podobný přístup zajišťuje porcelánovým výrobkům hodnotu sbírkových předmětů.

Za své největší jmění však firma Rudolf Kämpf považuje vysoce kvalitní odborníky. Díky nadaným mistrům porcelánová manufaktura Rudolf Kämpf s jistotou kráčí cestou tvůrčích experimentů a volně se pohybuje od románského slohu, přes art deco až k futurismu. Převážně proto je produkce Rudolf Kämpf nejen vytříbená, ale i osobitá.

Ne nadarmo výrobky z porcelánu od značky Rudolf Kämpf přitahují pozornost slavných osobností. Jsme pyšní na to, že našimi zákazníky jsou nejen významné osobnosti z rusky hovořících zemí, ale také módní návrhář a designér Pierre Cardin a mnozí další. Luxusní produkce od značky Rudolf Kämpf mnohdy slouží jako dárek pro vysoce postavené osoby. Například unikátní dárkové vázy od Rudolf Kämpf byly v různou dobu věnovány takovým významným osobnostem, jako je 42. prezident USA William Jefferson Clinton (v r. 1994), 1. prezident České republiky Václav Havel (v r. 1996), norský král Harald V. (v r. 1997) a Papež Jan Pavel II. (v r. 1998). Jednu ručně vyrobenou vázu s vyobrazením Napoleona Bonaparte darovala porcelánová manufaktura Rudolf Kämpf v r. 2008 Národnímu muzeu armády v Paříži.

Vzhledem k tomu, že koncepcí Rudolf Kämpf jsou nejen exkluzivní porcelánové soupravy, vázy a další předměty interiéru, ale i cenově přístupnější výrobky, existujeme pod různými firemními značkami, konkrétně:

Rudolf Kämpf —  luxusní porcelán ruční výroby;

LEANDER —  kvalitní porcelán ruční a průmyslové výroby pro běžné používání

Leander-fresh  – kvalitní porcelán ruční i průmyslové výroby zaměřený na moderní současný design

Zakázková výroba

Druhou vizitkou naší společnosti jsou individuální projekty pro konkrétní zákazníky. Továrna na výrobu porcelánu Rudolf Kämpf je schopná realizovat jakkoliv náročné projekty, a to včetně vytváření kolekcí v jediném vyhotovení s tím, že zákazníkovi budou udělena práva na tuto kolekci na 50 a více let. Vlastnit exkluzivní porcelánovou kolekci, která byla vyrobena na zakázku, je samo o sobě luxus. Pokud je ale porcelánový výrobek opatřený logem, monogramem nebo rodinným erbem majitele, pak je to navíc i znak zvláštního postavení. Právě proto se na nás často obracejí představitelé podnikatelské a politické sféry, slavné osobnosti a dokonce panovníci z celého světa.

Poté, co je takový unikátní porcelánový výrobek vyroben, zákazník získá certifikát továrny s garancí, že tento předmět již nebude znovu nikdy vyroben pro někoho jiného. Natolik unikátní sbírkové předměty doplňují výzdobu stolu, nebo slouží v interiéru jako vytříbená dekorace. Porcelánové výrobky Rudolf Kämpf vyrobené podle speciálního designu a opatřené darovacím nápisem nebo monogramem, mohou také posloužit jako luxusní dárek pro toho, koho si obzvlášť vážíte. S dotazy ohledně exkluzivních individuálních porcelánových výrobků, předmětů s logy, erby, darovacími nápisy se obracejte na zastupitelství firmy Rudolf Kämpf. 

Značky používané v letech 1946 až po současnost

Porcelánka Rudolf Kämpf - historická loga

Historie

Česká obec Loučky (do r. 1918 — Grünlas, od r. 1961 součást města Nové Sedlo), kde se nachází továrna na porcelán Rudolf Kämpf, leží v srdci Karlovarského kraje. Tradice výroby porcelánu se v této oblasti rozvíjela díky nalezištím vysoce kvalitního kaolinu. Továrna na porcelán Rudolf Kämpf se svou více než stoletou historií je součástí této tradice.

V r. 1907 Američan Benjamin Franklin Hunt získal stavební povolení na výstavbu továrny na porcelán. V r. 1909 byla porcelánka prodána dvěma Rudolfům — Dieterlovi a Kämpfovi, kteří v r. 1911 založili společnost Porzellanfabrik Rudolf Kämpf G.m.b.H., Grünlas a zvolili jako ochrannou známku korunu se třemi písmeny RGK (Rudolf — Grünlas — Kämpf). Tak vznikla továrna na výrobu prvotřídního porcelánového nádobí a doplňků z porcelánů s ruční malbou. Díky výjimečné poloze měla továrna nejen kvalitní suroviny, ale i možnost vyvážet své porcelánové výrobky. Technologie výroby porcelánu se v té době jistě lišila od současné (suroviny se dovážely koňskými povozy a od železničních vagónů pak vozíky po kolejové dráze atd.), nicméně jeho kvalita již v té době byla vynikající, proto se české porcelánové výrobky od značky Rudolf Kämpf začaly vyvážet do zemí proslavených porcelánem, jako je Německo, Francie, Maďarsko, Anglie aj.

V r. 1918 zemřel Rudolf Kämpf a jeho podíl byl rozdělen mezi vdovu Josefinu Kämpfovou, dceru Antonii Kümmelmennovou a syna Hanse Kämpfa, který začal řídit rodinný byznys. Ve 20. letech 20 st. továrna na porcelán Rudolf Kämpf zažívá opravdový rozmach: výroba ročně dosahuje více než 2 mil. výrobků a vývoz činí kolem 85 %. Společnost jako jedna z prvních začala vyrábět porcelán v nové škále barev, a to v růžové, modré, zelené barvě a také v barvě slonové kosti.

Druhá světová válka znamenala pro továrnu postupné přeorientování na Německo a ztrátu jiných zahraničních zákazníků. Po jejím skončení byla továrna na porcelán Rudolf Kämpf znárodněna a stala se součástí československého státního koncernu Slavkovský porcelán a později státního podniku Karlovarský porcelán. Ve stejném roce společnost měla tu čest reprezentovat československý porcelánový průmysl na Světové výstavě v kanadském Montrealu (Kanada). Neuvěřitelný úspěch světového formátu vyvolal příliv investic, díky nimž bylo zakoupeno nejnovější vybavení. Právě tehdy továrna Rudolf Kämpf začala s výrobou proslulých souprav vytvořených použitím forem Mary Anne (od Jiřího Laštovičky) a Sabina (od Aleše Trpkoše).

V r. 1992 porcelánka Rudolf Kämpf přešla do vlastnictví české společnosti Leander 1946 s.r.o. a začala se jmenovat Leander. Porcelánová manufaktura Leander se proslavila po celém světě jako výrobce dekoračního porcelánu dekorovaného ruční malbou a vyzdobeného zpravidla i drahokamy. Od r. 2006 společnost získala nového majitele, a to český holding CS Investment, který vrátil továrně jméno jejího zakladatele — Rudolf Kämpf.

V roce 2021 jsme získali od Karlovarského kraje dotaci ve výši 170 000 Kč na realizaci projektu „Vývoj nových porcelánových výrobků a barevných glazur pro jejich finální povrchovou úpravu“.

Logo Karlovarský kraj    Živý kraj

Registrovat

Nový účet

Máte již účet?
Místo toho se přihlaste Nebo Obnovit heslo