Manufaktura Rudolf Kämpf – historie

Česká obec Loučky (do r. 1918 — Grünlas, od r. 1961 součást města Nové Sedlo), kde se nachází továrna na porcelán Rudolf Kämpf, leží v srdci Karlovarského kraje. Tradice výroby porcelánu se v této oblasti rozvíjela díky nalezištím vysoce kvalitního kaolinu, což je hlína bílé barvy. Právě z ní se vyrábí porcelán. Továrna na porcelán Rudolf Kämpf se svou více než stoletou historií je součástí této tradice.

V r. 1907 Američan Benjamin Franklin Hunt získal stavební povolení na výstavbu továrny na porcelán. V r. 1909 byla porcelánka prodána dvěma Rudolfům — Dieterlovi a Kämpfovi, kteří v r. 1911 založili společnost Porzellanfabrik Rudolf Kämpf G.m.b.H., Grünlas a zvolili jako ochrannou známku korunu se třemi písmeny RGK (Rudolf — Grünlas — Kämpf). Tak vznikla továrna na výrobu prvotřídního porcelánového nádobí a doplňků z porcelánů s ruční malbou. Díky výjimečné poloze měla továrna na porcelán nejen kvalitní suroviny, ale i možnost vyvážet své porcelánové výrobky. Technologie výroby porcelánu se v té době jistě lišila od současné (suroviny se dovážely koňskými povozy a od železničních vagónů pak vozíky po kolejové dráze atd.), nicméně jeho kvalita již v té době byla vynikající, proto se české porcelánové výrobky od značky Rudolf Kämpf začaly vyvážet do zemí proslavených porcelánem, jako je Německo, Francie, Maďarsko, Anglie aj.

V r. 1918 zemřel Rudolf Kämpf a jeho podíl byl rozdělen mezi vdovu Josefinu Kämpfovou, dceru Antonii Kümmelmennovou a syna Hanse Kämpfa, který začal řídit rodinný byznys. Ve 20. letech 20 st. továrna na porcelán Rudolf Kämpf zažívá opravdový rozmach: výroba ročně dosahuje více než 2 mil. výrobků a vývoz činí kolem 85 %. Společnost jako jedna z prvních začala vyrábět porcelán v nové škále barev, a to v růžové, modré, zelené barvě a také v barvě slonové kosti.

Druhá světová válka znamenala pro továrnu postupné přeorientování na Německo a ztrátu jiných zahraničních zákazníků. Po jejím skončení byla továrna na porcelán Rudolf Kämpf znárodněna a stala se součástí československého státního koncernu Slavkovský porcelán a později státního podniku Karlovarský porcelán. Ve stejném roce společnost měla tu čest reprezentovat československý porcelánový průmysl na Světové výstavě v kanadském Montrealu (Kanada). Neuvěřitelný úspěch světového formátu vyvolal příliv investic, díky nimž bylo zakoupeno nejnovější vybavení. Právě tehdy továrna na porcelán Rudolf Kämpf začala s výrobou proslulých souprav vytvořených použitím forem Mary Anne (od Jiřího Laštovičky) a Sabina (od Aleše Trpkoše).

V r. 1992 továrna na porcelán Rudolf Kämpf přešla do vlastnictví české společnosti Leander 1946 s.r.o. a začala se jmenovat Leander. Porcelánová manufaktura Leander se proslavila po celém světě jako výrobce dekoračního porcelánu pokrytého ruční malbou a vyzdobeného zpravidla i drahokamy. Od r. 2006 společnost získala nového majitele, a to český holdingn CS Investment, který vrátil továrně jméno jejího zakladatele — Rudolf Kämpf.